U Šťastného kocoura   www.stastnykocour.cz  Zn: Žijeme jen devětkrát! 

Kvalitní strava pro kočky / Arden Grange

Anglické superprémiové hypoalergenní krmivo pro kočky, snadno stravitelné, extrémně chutné receptury založené na kombinaci čerstvého masa z kuřete nebo lososů ze skotských Highlands a prémiových jednodruhových masových mouček (kuřecí, jehněčí, z treskovitých ryb). Obsahuje průměrně 150 gramů masa ve 100 gramech granulí. Převaha bílkovin pochází z masa, nikoliv obilovin. Krmivo proslulé potravinářskou čistotou, nepoužívá žádné krmné suroviny a suroviny nízké nutriční hodnoty, šetrná technologie uchovávává živiny („Gentle Cooking“). Díky vysoké koncentraci energie - nízká krmná dávka.

 


 

Čím je krmivo Arden Grange výjimečné?

 • Snadno stravitelné, extrémně chutné receptury založené na kombinaci čerstvého masa z kuřete nebo lososů ze skotských Highlands a prémiových jednodruhových masových mouček (kuřecí, jehněčí, z treskovitých ryb).
 • Obsah masa průměrně 150 gramů ve 100 gramech granulí.
 • Převaha bílkovin pochází z masa , nikoliv obilovin.
 • Potravinářská čistota , žádné krmné suroviny a suroviny nízké nutriční hodnoty, šetrná technologie uchovávající živiny („Gentle Cooking“).
 • Vysoká koncentrace energie – nízká krmná dávka.
 • Kompletní spektrum vitamínů a minerálů včetně chelátových forem stopových prvků.
 • Správný poměr omega-6 a omega-3 kyselin pro zdravou kůži a perfektní srst – v aktivních formách z na kuřecího a rybího tuku, bez náhražek zdrojů tuku v podobě rostlinných olejů.
 • Prebiotika - zdravé trávení bez sklonů k zánětům.
 • Obohaceno nukleotidy pro podporu trávení a imunity.
 • Extrakty z bylin a ovoce – buněčná ochrana – přírodní antioxidanty – desinfekce (brusinky, zelený čaj, jadérka hroznového vína, juka, quercitin).
 • L-karnitin, taurin pro podporu metabolismu.
 • Glukosamin, chondroitin a MSM v hladinách proměnlivých podle určení cílové skupiny dané formule.

Bezpečné krmivo

95% krmiv na světovém trhu patří mezi krmiva komerční. Myslí více na svoji kapsu než na vašeho psa. Není těžké najít těch poctivých 5% výrobců, pokud vím, co a proč hledám. Vy už to jistě víte. Kromě poznání, že Arden Grange je krmivem vyráběným ve vlastní továrně, z bezpečných surovin doloženého evropského a novozélandského původu a podle pevných receptur založených na vysokém obsahu masa vás snad potěší i následující část našeho webu.

 1. Bez růstových hormonů
 2. Bez soli a cukru
 3. Bez menadionu (vitamínu K3)
 4. Losos v krmivech Arden Grange
 5. Rozmarýn v krmivech
 6. Vláknina ve výživě psů
 7. Certifikáty o shodě
 8. Vyjádření k Menu Foods

Bez růstových hormonů

V poslední době registrujeme vzrůstající povědomí chovatelské veřejnosti o neprůhledném surovinovém pozadí řady krmiv.

Začíná být známo, že nejasné suroviny s sebou nesou možnou zátěž nežádoucími látkami jako jsou hormony, těžké kovy, pesticidy, hnojiva, antibiotika, jiné léky nedovoleně používané ve velkochovech a při produkci krmiv pro hospodářská zvířata, obdobná rizika platí pro rostlinné suroviny v krmivech.

Majitelé a chovatelé psů a koček si začínají všímat i údajů o konzervaci krmiv, o nepřítomnosti barviv či jiných nežádoucích látek . (Pozn. KD: Dobrat se bezpečnosti krmiva na základě jistoty v bezpečné suroviny je pro zákazníka často obtížné, jeho snahy v tomto směru jsou drsným způsobem ubíjeny v samém počátku marketingovými tahy výrobců. Získat informace o konzervantech a barvivech je již snadnější, 90% úspěchu je dáno pouhým přečtěním etikety obalu. Předpokladem porozumění je připravenost odhalit chemické látky za výrazem „doplňkové látky povolené v EU“ či odmítnutí dovozcem či dokonce výrobcem zformulovaného lživého obratu „konzervováno přírodním sorbanem draselným“).

Co se týče obsahu velmi zákeřných růstových hormonů v krmivech – s naprostou jistotou je možné se jim vyhnout jedině striktním nákupem surovin v zemích, kde je jejich použití zakázáno. Tak tomu je ve všech zemích EU, Austrálii, Novém Zélandu a všude v EU. Dodržování tohoto nařízení je kontrolováno vyšetřeními krmiv samotných, mléčné syrovátky v případě chovu hovězího dobytka, stejně jako vyšetřeními moče a séra zvířat tato krmiva konzumující (Pozn.KD: rozumějte krmiv pro hospodářská zvířata a laboratorní testy krve a moče rovněž hospodářských zvířat). Navíc maso pro lidskou spotřebu dovážené do Velké Británie ze zámoří je podrobeno přísným obchodním omezením. Je tomu tak proto, že hlavní problémy se vyskytovaly u hovězího masa dováženého z USA,kde užití růstových hormonů není nelegální a je stále rozšířené.

Všechny druhy masa použité v recepturách Arden Grange jsou laboratorně vyšetřeny a uznány jako vhodné pro lidskou spotřebu. Pod kontrolou jsou tedy samozřejmě jak růstové hormony, tak ostatní nežádoucí látky.

Kuřecí maso a moučka pochází z území Velké Británie, nejedná se o klecové chovy. Jehněčí moučka pochází z pastevních chovů Nového Zélandu a splňuje nejpřísnější kritéria na bio-kvalitu, jehněčí maso pochází z pastevních chovů v jižní Anglii. Nejpřísnější světové normy splňuje i maso skotských lososů , rybí moučka je moučkou ze sleďů a bílých druhů ryb lovených v čistých studených vodách výsostného území Velké Británie, stejně jako tresky pro recepturu Ocean Fish.

Nepoužíváme žádné vedlejší produkty živočišného původu.

Můžeme vás tedy ujistit, že náš závazek poskytovat vašim psům a kočkám hodnotnou, bezpečnou a tedy důvěryhodnou výživu, plníme samozřejmě i v bodě nepřítomnosti růstových hormonů ( Pozn. KD: Na příkladu růstových hormonů si tak můžete uvědomit možné dopady neprůhledného původu surovin u komerčních krmiv na zdraví psů a naši zodpovědnost jako toho, kdo krmivo vybírá, za životy našich chlupatých přátel ).

Stravitelnost krmiv

Stravitelnost krmiva popisuje jeho využitelnost v organismu. Hodnoty celkové stravitelnosti krmiva hodného vašich psů by se měly pohybovat nad 85%, zcela obvyklých je 89-90% u krmiv vyšší kategorie než jsou supermarketová a jim obdobné „značky“ pracující se 4mi procenty masa a obilovinami nízké kvality.

Hodnota stravitelnosti 90% neříká nic o bezpečnosti použitých surovin a jen velmi zkresleně o nutriční hodnotě. Obrazně řečeno - roztok glukózy strávím zcela beze zbytku, stravitelnost 100%, budu-li se tak stravovat, budu i přibírat, ale není to k trvalému žití…

Není tedy dobře nechat se uchlácholit zprávou, že stravitelnost krmiva je 90% jako jedinou charakteristikou krmiva a „být v klidu“, že jsem své peníze investoval správně. Nutriční hodnota může být velmi nízká a bezpečnost také. Je to prostě jen lepší zpráva, než stravitelnost 60%. Ale tu vám žádný výrobce neprozradí….

Stravitelnost krmiv Arden Grange

Stále se rozrůstající řady různých diskuzních a informačních webových stránek určených majitelům psů a koček vedou nepochybně k posílení zájmu o výživu našich zvířecích přátel. Informovanost roste jak v kruzích majitelů, tak chovatelů a profesionálů pracujících se zvířaty.

(Pozn. KD: Zajímavé je sledovat zájem o bezpečnou výživu s vysokým obsahem masa u behavioristů, lidí zabývajících se chováním zvířat a vztahy mezi nimi a majiteli, včetně samozřejmě poruch těchto vztahů. Snad je to tím, že tito lidé mají zvýšený cit pro potřeby psů a koček a také jemnější práh pro porozumění jejich signálům. Potvrzují tak naši větu, že „psi volají v souvislosti s nutričně chudými krmivy o pomoc, ale pro řadu majitelů je těžké jim pod vlivem matoucí reklamy a jiných marketingových nástrojů porozumět)

Ruku v ruce s tím, jak si majitelé a chovatelé začínají být schopni uvědomit kvalitativní rozdíly mezi jednotlivými krmivy na trhu, roste také počet dotazů na to či ono týkající se charakteristiky Arden Grange

(Pozn.KD: Jsme za to velmi rádi, protože to je ta nejúčinnější cesta, jak se svobodně umět rozhodnout pro bezpečné a důvěryhodné krmivo vysoké nutriční hodnoty. Vědět, na co se chci výrobce zeptat a ptát se a ptát se, přičemž je třeba si udržet kontrolu i nad odpověďmi výrobců či dovozců. Jde to jen tehdy, pokud sám o krmivech vím do hloubky tolik, že případné manipulace s fakty umím odhalit, jde to, ale dá to práci ).

Jeden z častých dotazů se týká stravitelnosti. Naneštěstí, jediným přesným způsobem, jak určit stravitelnost je uvěznit psa nebo kočku v kleci metabolické jednotky (Pozn.KD – tzn. napojit na dýchací masku, měření teploty a další nepříjemné procedury a měřit příjem a výdej tepelné energie, dýchacích plynů a řady dalších hodnot umožňujících stanovit hodnotu bazálního metabolismu na znehybněném zvířeti) a to dlouhodobě.

My, lidé kolem Arden Grange, striktně odmítáme intervenční testy krmiv na zvířatech, jsme přesvědčeni, že nejsou třeba a nikdy nezadáme takový pseudovýzkumný úkol v souvislosti s našimi produkty (pozn. KD: k čemu nám jsou intervenční testy, často zakončené úmrtím nebo euthanázií (pro mě tedy zbytečným zabitím) pokusného zvířete, jestliže nám dokazují, že krmivo nutričně chudé, z podřadných surovin, má energie tolik a tolik, energii mohu čerpat třeba z rohlíků J , ale zdraví to asi nepřidá…Jsou ale „důležité“ pro neférové výrobce, kteří si přejí přijít na to, jak daleko mohou v náhražkových surovinách jít, aby stav psa neupozorňoval na do nebe volající šizení kvality a poměrů surovin).

Ovšem můžeme zcela bez obtíží a neinvazivně stanovit stravitelnost škrobů zhodnocením jejich hladiny želatinizace (Pozn. KD: Želatinizace škrobů znamená „otevření“ škrobového zrna teplem během technologického zpracování surovin při výrobě granulí. Do jaké míry proběhne ono „otevření“ předurčuje biologickou dostupnost škrobů pro zažívací trakt psa).

Míra želatinizace velmi dobře poukazuje na stravitelnost škrobů v krmivu, protože surové škroby jsou pro psa stejně špatně stravitelné, jako vláknina. Vláknina je proto do laboratorního stanovení stravitelnosti zavzata také. Rozlišujeme dvě formy vlákniny v potravě:vlákninu rozpustnou, stravitelnou, a vlákninu nerozpustnou, nestravitelnou.

Jsme hrdí na to, že naší technologií jsme schopni dosáhnout míry želatinizace škrobů obsažených v krmivech Arden Grange 90-95%, což znamená výslednou 85-90ti procentní stravitelnost škrobů v krmivu podle receptury (Pozn.KD: Taková hodnota odpovídá stravitelnosti čistých živočišných bílkovin. Takto zpracované škroby tedy nezatěžují zažívací trakt a umožňují využít i biologicky hodnotné zdroje škrobů, jako jsou brambory. Další velmi dobrou zprávou stran škrobů v krmivech Arden Grange je absence pšenice, absence méně hodnotných škrobnatých surovin jako je pivovarská rýže a otruby, průměrná hodnota škrobů v krmivu nadstandardních 40% (včetně zákonitě více škrobnatých verzí Light a Senior, obsah škrobů v recepturách zátěžových a pro štěňata je těsně nad 30ti procenty!, což jsou nejlepší možné dosažitelné a „rozumné“ hodnoty. V souvislosti s obilovinami upozorním na tomto místě ještě na absenci kukuřičného lepku, což je surovina, kterou výrobci používají jako velmi levný zdroj bílkovin v krmivu – lepek je čistá bílkovina, leč rostlinná a těžko stravitelná. Píšu zde o lepku proto, že výraz „kukuřičný lepek“ bývá chovateli vnímán jako něco hodnotného z kukuřice…Není tomu tak…). U receptur s vyšším obsahem bílkovin a tuků je stravitelnost prakticky 90%, hodnota 85% patří receptuře Light, kde není možné dosáhnout nízkých hodnot tuků a bílkovin bez použití vyššího podílu dietních škrobů.

Stravitelnost 90% je díky technologii extrudace tedy vyšší, než jaké je možné dosáhnout vařením v domácích podmínkách (Pozn.KD: Dosáhnout stravitelnosti 100% krátkodobě lze, ale potrava by nesměla obsahovat vlákninu. A to by byl stav, kdy by trávicí trakt pro někoho z vás možná paradoxně, trávil potravu za krátký čas hůře, než při přijímání potravy s jistým obsahem vlákniny. Vláknina je nutná pro udržení čisté střevní stěny. Jen tak je možný účinný trávicí proces a přestup živin do krve. Jistý obsah vlákniny v potravě (spolu s čistotou přijaté potravy ve smyslu absence nežádoucích látek – těžkých kovů, pesticidů, hormonů, chemických zchutňovadel, konzervantů, barviv apod. ) - v potravě určené psovi jako masožravci je odpovídající hodnotou pro většinu jedinců 3-5% - je nutný i jako předpoklad prevence vzniku zánětů zažívacího traktu, které jinak fungují jako spouštěč zánětlivé pohotovosti v celém organismu).

Každou recepturu krmiva Arden Grange po pečlivé teoretické kalkulaci, důsledném výběru dodavatele hodnotných a bezpečných surovin a moderním technologickém zpracování testujeme dlouhodobě na našich psech (Pozn.KD: majitelé firmy Arden Grange, manželé Stephensonovi, jsou chovateli německých ovčáků s celosvětovou prestiží) a psech našich přátel. Tak dobře víme dávno před uvedením receptury do hromadné výroby, zda receptura „funguje“, jak jsme si předsevzali a také to, zda je dobře psy přijímaná. Funkce a chutnost jsou dvě charakteristiky, které nás také trvale zajímají v ohlasech našich zákazníků a jsou pro nás tou nejhodnotnější zpětnou vazbou. Děkujeme vám, kteří nám ji poskytujete.

Všechny receptury krmiv Arden Grange jsou pečlivě vyvíjeny nutričnímu odborníky a veterináři. Zvláštní pozornost je věnována bezpečnosti a pestrosti surovin, vysokému obsahu masa a správným poměrům dalších složek, jde o krmiva kompletní a vyvážená.

Kromě vysoce kvalitních zdrojů základních živin biologicky vhodných jsou přítomny doplňky výživy jako nukleotidy, buněčné antioxidanty, extrakty z bylin a ovoce, frukro-oligosacharidy a manno-oligosacharidy jako prebiotika.

Etikety krmiv Arden Grange splňují nejpřísnější požadavky na deklaraci krmiv stanovených britskou Pet Food Manufacturers’ Association (PFMA) a jsou koncipovány podle zákonem daných obchodních standardů pro obchodování s krmivy ( Trading Standards for the retail sale of animal feeds). Každé balení je vybaveno seznamem surovin a nutriční analýzou.

(Pozn.KD: V letáčku je zobrazen podíl živočišných bílkovin na celkové deklaraci bílkovin, tento údaj najdete i zde na českých webových stránkách, stejně jako na stránkách výrobce. Zde můžeme zevšeobecnit, že poměr, jakým jsou bílkoviny v Arden Grange čerpány z masa a ne z obilovin, je v Arden Grange cca 78%:22%, což je více než opačný poměr ve prospěch masa oproti například jedné z nejrozšířenějších značek obdobné cenové úrovně, kde je tento poměr 14% bílkovin pocházejících z masa a vedlejších živočišných produktů!!! (Arden Grange zásadně vedlejší živočišné produkty nepoužívá) : 86% pocházejícím z obilovin . )

Tepelnými procesy dochází ke ztrátě některých živin, tato ztráta je známa, dá se přesně spočítat a poměry vstupních surovin jsou jim přizpůsobeny do detailu (pozn.KD: obdobně jako je tomu v recepturách pro restaurace, kdo jste je někdy viděl, víte, že je v nich počítáno se ztrátami během vaření a tak je surovinová kalkulace spočítána na gramy tak, aby výsledné hodnoty týkající se porcí byly takové, jaké mají být). Výsledné analýzy krmiv jsou pak analýzy toho, co dostává váš pes v misce.

Arden Grange 10x pro zdraví

Arden Grange se spolu s nemnoha obdobnými nekomerčními souputníky významně liší od řady značek krmiv na trhu tím, že je vyráběno ve vlastní továrně a od většiny tím, že z bezpečných a nutričně hodnotných surovin v poměrech respektujících psa jako masožravce.
Nepatří tedy žádným způsobem mezi značky, které jsou vyráběny "na zakázku" obchodních společností spolu s mnoha dalšími v továrnách, které nemají žádný výraznější morální apel na kvalitu.
Nepatří ani mezi ty, kteří nakupují co nejlevnější suroviny zatížené obrovským rizikem kontaminace nežádoucími látkami či chemickou konzervací.
Např. v USA je tento problém již chovatelské veřejnosti dostatečně znám a přemýšliví chovatelé se výhradně orientují na nekomerční důvěryhodné značky garantující vysokou výživnou hodnotu a bezpečí jako nutné atributy dlouhodobého programu výživy psa.

10 x Pro zdraví Vašich psů & koček

10 x pro zdraví Vašich psů & koček
1. Dokonale vyvážené a kompletní krmivo - s optimálními hladinami všech nutričních hodnot včetně vitamínů a minerálů. Podpora dokonalé kondice bez potřeby investic do nákladných potravních doplňků nebo rizika nutriční nerovnováhy.
2. Hlavní zdroje bílkovin nejvyšší kvality - čerstvé kuře a divoce žijící losos, jednodruhové masové moučky třídy A (kuřecí, jehněčí, z tresek a sleďů ) - z masa potravinářské kvality, bez vedlejších produktů. Nejvyšší možná stravitelnost bílkovin - podpora dokonalého osvalení a perfektního stavu kůže a srsti. Excelentní převaha masa jako zdroje bílkovin nad obilovinami – s respektem k psovi jako masožravci.
3. Výhradním zdrojem tuků čistý kuřecí a rybí tuk . Žádné náhražky v podobě rostlinných olejů. Nejlépe stravitelné zdroje tuku pro psy a kočky, s obsahem aktivních , plně využitelných omega-kyselin včetně linoleové a arachidonové .
4. Receptury vynikají svojí chutností - vyrobeny ze superprémiových surovin podle pevných receptur. Velmi dobře přijímané krmivo i hůře krmitelnými jedinci („sebelepší krmivo neplní svůj účel, pokud ho pes špatně přijímá“) . Stálá kvalita v každém jednotlivém balení („ opravdu dostáváte to, co o svém krmivu výrobce říká a co předkládá k veterinárním atestům“)
5. Hypoalergenní - bez pšeničného lepku, hovězího masa, sóji, mléčných produktů. Nepřítomnost těchto látek minimalizuje riziko vzniku zdravotních problémů spjatých s výživou - potravní intolerance, alergie, trávicí obtíže, zánětlivá pohotovost (štítná žláza, slinivka, uši, klouby…), poruchy imunity, některá zhoubná bujení, předčasné projevy stárnutí, cukrovka, nadváha.
6. Výživa pro zdraví - bez surovin nízké výživné hodnoty, kontaminovaných nežádoucími příměsemi, bez látek poškozujících organismus - žádné vedlejší rostlinné nebo živočišné produkty, barviva, konzervanty, zchutňovadla. Bez vitamínu K3 (menadion). Konzervace bezpečným přírodním způsobem vitamínem E a extraktem z rozmarýnu. Bez potenciálních rakovinotvorných konzervantů jako jsou BHA,BTA a ethoxyquin.
7. Vyrobeno ve Velké Británii - v rodinné továrně vyrábějící jedinou vlastní značku ze surovin pečlivě vybraných a nakoupených převážně v EU. Bezpečné a hodnotné suroviny stálé kvality, garance složení výrobcem. Kvalita krmiva je otázkou rodinné cti majitelů firmy .
8. Vysoká kalorická hodnota . Menší krmná dávka, příznivý poměr cena/kvalita, bez zatěžování zažívacího traktu .
9. Bylinné složky - ve všech recepturách. Brusinky, rozmarýn, juka, zelený čaj, quercitin, jadérka hroznového vína - silné přírodní buněčné antioxidanty.
10. Přírodní složky - ve všech formulích. Probiotika – frukto-oligosacharidy a manno-oligosacharidy, nukleotidy, zvýšený obsah omega-kyselin, glukosamin, chondroitin a MSM – výživa tak, jak to příroda zamýšlela.

Arden Grange Suroviny

Z řad zákazníků jsou velmi časté dotazy na specifikaci surovin, které v krmivech používáme. Všechny suroviny použité při výrobě jsou přesně definovány, nakupovány podle předem stanoveného rozpisu a následně vstupně testovány, aby vyhovovaly požadavkům na shodu s nároky výrobce. Podle závazných a stálých receptur jsou pak zpracovány v továrně ve vlastnictví firmy na území Spojeného království. Arden Grange používá suroviny stálé kvality, nikdy nesáhl a nesáhne po levných surovinách nižší kvality s motivem obohatit se na úkor svých zákazníků.

Úvod

Řekneme-li Arden Grange, máme na mysli:

 • Hypoalergenní suroviny v potravinářské kvalitě, bez růstových hormonů
 • Absenci pšeničného lepku, hovězího, sóji, mléčných produktů
 • Nepřítomnost geneticky modifikovaných surovin, barviv a zchutňovadel
 • Nepřidavání soli a cukru
 • Přírodní způsob konzervace
 • Doplňky výživy s vysokou funkčností - nutraceutika - v každé receptuře
 • Výrobu krmiv na území Velké Británie ve vlastních továrnách.
 • Krmivo netestované krutými invazivními postupy

Historie firmy

V roce 1987 založili manželé Graham a Wendy Stephensonovi společnost Leander International Pet Foods Ltd, která začala jako první distribuovat na území Spojeného království americká superprémiová krmiva. Tak se začala psát kapitola úspěšného rozšiřování konceptu superprémiových krmiv ve Velké Británii. Od tohoto průkopnického činu pak nebylo daleko ke vzniku snu o vlastní továrně produkující ještě kvalitnější krmivo - špičkové nekomerční krmivo pro psy.

Historie firmy Arden Grange jako výrobce superprémiového krmiva

Krmivo Arden Grange se vyrábí v jižní Anglii, v oblasti Albourne, 9 mil severně od Brightonu.

V roce 1981 zde manželé Graham a Wendy Stephensonovi začali budovat svoji firmu zabývající se zemědělskou produkcí. Již v tuto dobu chovali německé ovčáky a postupem času dosáhli se svými odchovy vysokého mezinárodního uznání.

V roce 1987 založili společnost Leander International Pet Foods Ltd, která začala jako první distribuovat na území Spojeného království americká superprémiová krmiva . Tak se začala psát kapitola úspěšného rozšiřování konceptu superprémiových krmiv ve Velké Británii. Od tohoto průkopnického činu pak nebylo daleko ke vzniku snu o vlastní továrně produkující ještě kvalitnější krmivo - špičkové nekomerční krmivo pro psy.

Zázemí jejich vlastní produkce masa spolu s dlouholetými zkušenostmi špičkových chovatelů a novodobou zkušeností se superprémiovými komerčními krmivy byly dobrým základem. Svoji roli při formulaci charakteristiky plánovaného krmiva sehrál i každodenní kontakt s chovateli, specializovanými malými chovatelskými obchody a veterináři během téměř desetiletého období distribuce superpémiových amerických značek.

Z úspěšného distributora superprémiových amerických krmiv se stal v roce 1996 výrobce vlastní, čistě britské značky Arden Grange. Značky, která, opět věrna průkopnickému duchu rodiny Stephensonových , byla první svého druhu, jenž si mohla dovolit uvést na první místo seznamu surovin čertsvé kuře v potravinářské kvalitě.

V současné době je Arden Grange exportován do mnoha zemí , kde je poptávka po krmivu vysoké kvality. Nové obaly z přelomu let 2005/2006 jsou na přední straně vybaveny ikonami zobrazujícími klíčové vlastnosti dané formule, na zadní straně pak textem, který pomáhá chovatelům nalézt tu správnou dietu pro svého psa nebo kočku.

Receptura je stále podrobována analýzám s cílem neustrnout ve vývoji a posouvat kvalitu výš a výš . Základní myšlenkou je být nutričně hodnotnějším krmivem, než jsou běžné komerční značky, je stále na prvním místě filozofie výroby. A tak má čerstvé kuře v recepturách svoje pevné místo spolu s vysoce jakostními jednodruhovými masovými moučkami zajišťujícími vysoký podíl živočišných bílkovin.

Vše, co nese značku Arden Grange, je vyrobeno pouze ze surovin nejvyšší kvality, je hypoalergenní a neobsahuje žádná barviva, zchutňovadla nebo konzervanty. Každá formule v sobě nese zdraví prospěšnou skladbu surovin s vysokou výživnou hodnotou, chuťově vynikající a se zřetelným efektem na kondici zvířat. Propagační slogan „ Nutrition Without Compromise - Výživa bez kompromisů“ v sobě nese zásadní informaci: Arden Grange při výběru surovin nehledá kompromisy, nikdy se neodchýlí od konceptu špičkového spolehlivého a bezpečného krmiva a nepodlehne slepé honbě za ziskem.

Arden Grange rovněž důrazně odmítá invazivní testování krmiv na zvířatech. Nikdy se nebude podílet na těchto pseudopokusech, jejichž jediným cílem je zjistit, co si ještě může komerční firma dovolit na své cestě k vysokým ziskům. Proto je na každém našem výrobku nebo propagačním materiálu výrazné logo „Netestováno na zvířatech“.

Arden Grange dosáhl svým poctivým přístupem kreditu reprezentativního výrobce špičkových krmiv. Mezi lidmi v rozsáhlých sussexských nížinách má tato značka excelentní pověst, stejně jako malebné sídlo rodiny Stephensových s příkladně vedenou chovatelskou stanicí a farmami.

Titul Výrobce 2008

Arden Grange získalo prestižní ocenění organizace Pet Product Retail Association (PPRA)

 1. Komentář k titulu
 2. Diplom Výrobce roku 2008

Komentář k titulu

Arden Grange získalo prestižní ocenění organizace Pet Product Retail Association

(PPRA - http://www.bhfgroup.co.uk/ppraf.htm )

Supplier of the Year 2008

(Výrobce krmiv roku 2008)

Cena byla předána 23.9.2008 na veletrhu PetIndex v Birminghamu.

Citujeme Dianu Truman, výkonnou tajemnici PPRA: „ Průběh hlasování ukázal Arden Grange jako jednoznačného vítěze mezi ostatními účastníky, jde o jasné a čisté vítězství“.

Arden Grange zvítězilo, protože dosáhlo nejvyššího ohodnocení podle následujících kritérií:

 • Šíře sortimentu a kvalita produktů
 • Profesionalita
 • Všeobecné mínění chovatelské veřejnosti Dostupnost produktů

Victoria Porter, manažerka marketingu Arden Grange, která titul přebírala od organizace PPRA při příležitosti konání veletrhu s chovatelským zbožím Glee Pet Index v Birminghamu 23.9. tohoto roku ve svém poděkování řekla:

„ Jsme nesmírně hrdí na toto ocenění, je pro nás velkou ctí a potěšením. Jsme věrně oddáni myšlence produkovat absolutně bezpečnou a co nejlépe nutričně vyváženou výživu pro psy a kočky. Děkujeme všem, kteří takto ohodnotili naše dlouholeté úsilí o etickou produkci biologicky funkčních krmiv.

Arden Grange je na komerci nezávislou, čistě britskou firmou v rodinném vlastnictví se sídlem v okolí Brightonu produkující superprémiová krmiva od roku 1996. Užívá pouze ty nejlepší suroviny, čistě přírodní, s vysokou nutriční hodnotou a bezpečné stejnou měrou, jako jsou potraviny produkované na území Velké Británie. Arden Grange krmiva jsou pro psy a kočky velmi chutná jak díky výběru surovin a jejich poměrům odpovídajícím výživě šelem, tak díky technologii. Produktové řady pokrývají potřeby všech životních stadií, plemen a míry zátěže. Všechny produkty jsou hypoalergenní, neobsahují pšeničný lepek, mléko, hovězí, sóju, barviva, zchutňovadla a konzervanty .

(pozn.KD: chemicky konzervované nejsou ani žádné vstupní suroviny – viz Stabilizace krmiv Arden Grange).

Filozofie a Etika

Netestováno na zvířatech - Not Tested on Animals Guarantee

Arden Grange důrazně odmítá invazivní (násilné metody spojené často s vivisekcí - chirurgickými metodami bez narkózy, nebo utrácením pokusných zvířat) testování krmiv na zvířatech.

Zklamáním pro výrobce bylo zrušení atestu Netestováno na zvířatech podle standardu BUAV (British Union for the Abolition of Vivisection - Britská unie pro zrušení vivisekce).

Ujišťujeme svoje zákazníky, prodejce a širokou veřejnosti, že naše produkty budou i nadále splňovat všechny přísné dosavadní požadavky tohoto úřadu.

Nikdy se nebude podílet na pseudopokusech , jejichž jediným cílem je zjistit, co si ještě může komerční firma dovolit na své cestě k vysokým ziskům.

Proto je na každém našem výrobku nebo propagačním materiálu výrazné logo „Netestováno na zvířatech“.

(Pozn.: nezaměňujte pokusy na zvířatech s krmnými testy AAFCO nebo dokonce standardy AAFCO – Amerického úřadu pro kontrolu krmiv. Standardům národních úřadů pro kontrolu krmiv odpovídá Arden Grange samozřejmě plně, jedná se o soubor předpisů o dodržení hodnot základních živin a vitamínů. Krmný test je v zásadě velice „měkká“ norma, kdy 8 psů krmených běžným způsobem (tedy do misky, nikoliv sondou apod.) testovaným krmivem neklesne na hmotnosti v průměru o více než 15%. Jistě si rozumíme, že od výživy svého psa očekáváme něco více. Překvapením pro mnohé může být, že některé široce propagované komerční značky ani tímto testováním neprošly se ctí, testy předčasně ukončily a …..to je vše.)

Efektivnost nákladů na krmivo

Ptáte se jak můžete vynakládat své peníze na krmivo efektivněji?

Výrobce Arden Grange je výjimečný tím, že při vývoji jednotlivých produktů nejprve formuluje recepturu a pak teprve stanoví cenu.

Pracuje tedy na zcela obráceném principu, než tomu bývá u komerčních firem. Ty často stanoví nejprve cenu a pak vybírají suroviny tak, aby se „vešly“ do stanoveného cenového rozpětí.

Co to pro vaše psy a kočky znamená?

Arden Grange garantuje, že každá jednotlivá složka použitá k výrobě je skutečně v superprémiové kvalitě, nikoliv jen „papírově“. Jen tento postup může zajistit vašim zvířecím přátelům skutečně hodnotnou výživu.

Arden Grange nepřijal filozofii komerčních firem obohacovat se na úkor zákazníků. Každý jeho výrobek skutečně obsahuje to, co podle oficiální a testované receptury obsahovat má a to jak po stránce kvantitativní, tak kvalitativní. Ceny surovin na surovinové burze pro jeho výrobce neznamenají motivaci k hledání způsobů, jak nakoupit levné a nekvalitní suroviny, které „nenápadně“ odchýlí původní koncept krmiva do zcela jiné kategorie .

Pokud si říkáte, že pokud by toto byla pravda, pak by cena Arden Grange musela být násobkem cen krmiv, které pracují na výše uvedeném komerčním principu, pochybujete na nesprávném místě. To jen u nekomerční firmy opravdu leží v popředí zájmu váš pes nebo kočka, tedy v důsledku vy, nikoliv starost o finanční zdroje na pokrytí obří reklamy a managementu a samotný neférový zisk.

Co se týče nákladů na denní krmnou dávku, Arden Grange patří mezi krmiva nejen s vysokou nutriční hodnotou, ale též s vysokou hodnotou kalorickou . Hmotnost denní krmné dávky tak je nižší, než u krmiv kaloricky méně bohatých. Výsledkem je delší doba, po kterou vám balení vydrží.

Pokud chcete srovnávat dvě krmiva z hlediska ekonomiky, berte vždy v úvahu:

 • Krmná dávka u kvalitních, nutričně bohatých krmiv, je nižší, než u krmiv nutričně chudých (pozn.: pokud to výrobce „přizná“ a bere v úvahu).
 • Není ale přímá úměra mezi cenou krmiva a kvalitou! Levnější krmivo může být mnohonásobně lepší volbou, než krmivo velice drahé.
 • Komerčně pojatá krmiva jsou běžně vyráběna z levných, tedy ne kvalitních a bezpečných surovin.
 • Ovšem jak už víme, použití levných surovin nemusí znamenat, že výrobce svoje krmivo také „levně“ prodá.

Pouze o krmivu vyrobeném z hodnotných surovin, s vysokou nutriční hodnotou a stravitelností, z vysoce kvalitních surovin od férového výrobce (který jasně a pravdivě deklaruje, co do krmiva dává, kde to nakoupil, kolik toho dává a jak to zpracovává) můžete říci, že bylo dobrou volbou jak z hlediska vaší peněženky, tak z hlediska zdraví psa.

O Arden Grange to můžete říci stoprocentně. Arden Grange takovým krmivem je!

(pozn.: ve Spojených státech existují studie, které prokázaly, kolik účtů od veterinářů by nemuselo být placeno a kolik trápení by nemuselo být na naše psy a kočky naloženo, kdyby nebyli vystavováni nutričně chudé komerční stravě z levných, nespolehlivých surovin).

Technologie Arden Grange

Tepelnými procesy dochází ke ztrátě některých živin, tato ztráta je známa, dá se přesně spočítat a poměry vstupních surovin jsou jim přizpůsobeny do detailu . Výsledné analýzy krmiv uvedené v následujících tabulkách jsou pak analýzy toho, co skutečně dostává váš pes v misce.

 1. Výrobní proces
 2. Stabilizace krmiv Arden Grange

Výrobní proces

Často se vy, naši zákazníci, zajímáte o technologii výroby Arden Grange. Shrnout se dá do této věty:

Je to úplně stejné, jako s chlebem. Zda pekař upeče poctivý a chutný bochník chleba, který je „jako od babičky“ a výhradně k vašemu zdraví přispěje, nikoliv naopak záleží především na tom, z jaké mouky, droždí a dalších surovin připravil těsto, v jakých poměrech suroviny použil, zda se vyhnul náhražkovým surovinám apod., dále pak, zda těsto kynulo tak dlouho, jak je třeba a neošidilo se ani pečení. Takový chleba pak je přesně tím, čím chléb má být.

Tak že nyní zpět k Arden Grange a popišme si jednotlivé kroky směřující k důvěryhodnému a nutričně hodnotnému krmivu, jaké si pro svého pse přeje snad každý z nás:

1. Suroviny v Arden Grange a jejich výběr

Suroviny pro krmivo vybíráme podle předem stanovených pevných kritérií nutriční hodnoty, čistoty a bezpečnosti . Všechny jsou před nákupem testovány . Pak jsou skladovány na suchém chladném místě, dokud nepřijde jejich čas ve výrobě. Následuje další řada doplňkových testů týkajících se technologické vhodnosti surovin před přímým použitím na výrobní lince. Upřednostňujeme nákup surovin přímo ve Velké Británii (Pozn.KD: čímže je řečeno, že cena surovin nehraje rozhodující roli při výběru výrobcem, kdyby tomu tak bylo, bude výrobce Arden Grange nakupovat tak jako spousta jiných v Asii, přímý nákup v zemi původu je plus i stran čerstvosti suroviny, kontroly nad jejím skladováním a možnosti nakupovat nekonzervovanou surovinu – viz Stabilizace krmiv Arden Grange).

Nejen že jsou všechny suroviny z kategorie potravinářské , nikoliv krmné, v rámci zajištění opravdu nutričně hodnotných surovin a také jako výraz naší morálky a etického myšlení, kuřecí maso pochází z kuřat chovaných volně na podest ýlce, nikoliv v klecích, rybí moučka je ze sleďů a bílých treskovitých druhů ryb lovených stejně jako tresky pro recepturu Ocean Fish etickým způsobem v čistých studených vodách výsostného území Velké Británie, k masu lososů jsme pro vás připravili zvláštní článek - viz Bezpečné krmivo a jehněčí pochází z novozélandských pastevních chovů, tedy v podstatě jde o kvalitu bio.

Vážení a příprava směsi

Každá receptura je uložena v centrálním počítači, který řídí množství a druh vstupních surovin. Ty jsou po navážení 3 minuty jemně míchány ve velké směšovací komoře. Směs je po té zkontrolována, zda odpovídá receptuře a po projití magnetickým polem k vyloučení přítomnosti jakékoliv kovové částečky pokračuje do další části výrobní linky.

Mletí

Dalším krokem je drcení surovin v jakémsi obrovském hmoždíři do podoby jemné směsi strukturou podobné mouce. Směs se znovu důkladně promíchá a přidají se vitamíny a stopové prvky. Vzniklá směs je homogenní, obsahuje více jak 50 nutričně vysoce hodnotných složek pro pestrou přírodní výživu a je připravena k tepelnému zpracování

(Pozn.KD: Srovnejte prosím množství druhů surovin s tím, čeho jsme schopni prakticky dosáhnout, pokud připravujeme tradiční doma vařenou krmnou dávku. Nezapomeňte ale při tom také na množstevní poměry, na to, že každých 100 g granulí Arden Grange obsahuje 130-150 g masa, tedy krmná dávka pro 35ti kilového psa obsahuje 600 g masa. Váš pes tedy dostává tolik masa, jako byste doma vařili plus spoustu dalších hodnotných živin k té zmíněné „padesátce“. Ovšem 95% krmiv na trhu neobsahuje dostatečné množství masa, obvyklých není 150 gramů ve 100g granulí, ale 15-20g, nebo i gramy 4. O potravinářské čistotě a absenci chemicky primárně konzervovaných surovin se nám u takových krmiv může jenom zdát, zato použití vedlejších produktů jako jsou kopyta a střeva, krev a nehodnotné vnitřnosti jako je slinivka, sóji, rýže nízké kvality (tzv. pivovarská rýže), nespecifikovaných tuků, barviv, zchutňovadel a konzervantů je skutečným děsivým „snem“).

Předvaření

Prvním krokem tepelného zpracování je předvaření směsi horkou páro. Pomocí rotačního „šneku“ vznikne pasta, která je připravená k extrudaci.

(Pozn. KD: Hlavním praktickým přínosem tohoto kroku pro výživu psa a tedy důležitou informací pro vás je to, že horká pára otevře škrobová zrna přítomných zdrojů škrobů (brambory, rýže, kukuřice) , dochází k tzv. želatinizaci škrobů, čímž je dosaženo prakticky 100% jejich využitelnosti v organismu. Jde tedy o technologický proces, kterého doma nemůžete dosáhnout.) Tento technologický krok trvá 3 minuty a obnáší 45% podíl na celkovém tepelném zpracování surovin. Následuje extrudace.

Extrudace

Je posledním krokem tepelných procesů, trvá 30 sekund. Pasta prochází za teploty kolem 130 st. a v přetlaku dlouhou extrudační komorou s pohyblivým „šnekem“ na jejímž konci je pasta protlačována skrz malé otvory.

(Pozn.KD: Extrudací rozumíme zpracování potravinářských surovin pomocí tlaku a teploty. Cílem tohoto procesu je zvýšení využití nejcennějších živin. Extrudované suroviny jsou energeticky velmi hodnotné, vysoce stravitelné a mají delší dobu trvanlivosti při nezměněných výživových vlastnostech. Vítané zvýšení biologické hodnoty se týká jak škrobů, tak bílkovin. Minerální látky nejsou extrudací změněny.)

Tím, jak pasta prostoupí otvory mimo extrudační komoru, dramatický pokles způsobí expanzi pasty do podoby včelí plástve. Nůž pak tuto „plástev“ rozkrájí na drobné kousky. Ty jsou nyní měkké a lehké, můžeme již hovořit o granulích. Měkké granule jsou zkontrolovány co se týče tvaru, barvy, velikosti a hustoty a pokračují dále k sušení.

Sušení

Granule opouštějící extrudační komoru mají vlhkost kolem 25ti procent. Protože krmivo není chemicky konzervováno, je třeba odebrat šetrným sušením cca 2/3 obsahu vody, aby krmivo nepodléhalo plísním. To trvá zhruba 20 minut, proces sušení je kontinuálně kontrolován obdobně jako ve vyspělejších sušičkách prádla a skončí teprve tehdy, když je dosaženo požadovaných hodnot.

Všechny tyto kroky probíhaly bez přítomnosti tuků. Tuky jsou aplikovány v další fázi výroby.

Aplikace tuků

Tuky nemohou být přítomny v době extrudace, jsou proto aplikovány po jejím skončení. Na povrch ještě horkých granulí je proveden nástřik kuřecího a rybího tuku. Protože tepelné procesy ničí částečně přirozený obsah některých vitamínů v surovinách, jsou o potřebný doplněk vitamínu tuky obohaceny. Horká extrudovaná granule přijme tuk do celé své struktury. Toto „protukování“ kvalitními živočišnými tuky působí zároveň atraktivně na psí a kočičí chuť. Tuky jsou stabilizovány vitamínem E a rozmarýnem. Nejsou přidána žádná zchutňovadla, barviva či chemické konzervanty, chemické konzervanty neobsahuje ani žádná ze vstupních surovin (více viz Stabilizace krmiv Arden Grange). Arden Grange nepřidává do svých krmiv ani sůl, která je jinak v krmivech poměrně běžná, samozřejmě ani cukr.

Chlazení a balení

Tak jako necháváme vychladnout koláč na mřížce, aby nezvlhnul, i granule musí před balením dokonale vychladnout. Chladnou v proudu chladného vzduchu a v tuto dobu jsou odebírány vzorky na závěrečné testy kvality.

Sleduje se dodržení předepsané nutriční analýzy (obsah bílkovin, tuků atd.), nepřítomnost bakterií (salmonella, campylobacter a jiné ze syrového masa a vajec), barva, tvar, vůně a další. Vzorky každé šarže jsou uchovávány za předepsaných podmínek dva roky.

Po skončení testů jsou granule připraveny k balení.

Výroba Arden Grange je plně v souladu se standardy britské Pet Food Manufacturers’ Association (PFMA) a americké Association of American Feed Control Officials (AAFCO) (více viz Certifikace o shodě krmiv Arden Grange).