U Šťastného kocoura   www.stastnykocour.cz  Zn: Žijeme jen devětkrát! 

Kočičí zdraví » Odčervování
Odčervování

Jak často a čím odčervovat

Budoucí kočičí mámy odčervujeme tři až pět dní před krytím a čtrnáct dnů před porodem. Koťata odčervujeme (společně s matkou) ve dvou, čtyřech, šesti a osmi týdnech. Po společném odčervení mámy a koťátek pak samotná koťata odčervujeme již jen jednou měsíčně, až do stáří půl roku.

U dospělých koček záleží na tom, čím krmíme a na jejich způsobu života. Dospělé kočky krmené převážně hotovými (průmyslově vyráběnými) krmivy doporučujeme odčervovat pravidelně 4 až 6 x ročně. Ostatní dospělé kočky krmené z větší části pestrou výživou (doma vařená, syrová strava apod.) doporučujeme odčervovat cca 2 až 4 x ročně.

Napadením vnitřním cizopasníkem jsou totiž více ohroženy kočky krmené (z velké části) přírodě vzdáleným krmivem (často termicky extrudované granule), které zpravidla časem způsobuje zlenivění střeva s následným vznikem hnilobného povlaku na střevních stěnách, který je živnou půdou pro škodlivé bakterie, plísně a vnitřní parazity (snížená imunita).

Chovatelé, kteří krmí své kočky z části nebo zcela jejich nejpřirozenější výživou (syrové maso, kosti, zelenina) pozorují jen zřídka začervení svých koček.

Kočky krmené syrovou výživou tráví rychleji (červy mají méně času se usadit) a hlavně mají žaludeční šťávy s hodnotou kyselosti pH méně než 1 (člověk pH 4 až 5). Tato kyselost zlikviduje v trávícím ústrojí škodlivé bakterie, plísně a také většinu běžných druhů vnitřních parazitů.

Odčervovat můžeme syntetickými preparáty, ale také přírodními.

Standardní odčervovací syntetické preparáty obsahují zpravidla nervové jedy, které červy ve střevě usmrtí. Chemické látky však ve střevě poškodí i užitečné bakterie a tím naruší rovnováhu střevní mikroflóry. Protože při užívání běžných odčervovacích preparátů není zvýšena střevní motorika, organismus část mrtvol červů spolu s nervovým jedem stráví. Následkem je zatížení vnitřních orgánů (játra, ledviny) se zvýšeným rizikem onemocnění.

Uměle vyrobené odčervovací preparáty po čase navíc způsobují resistence. Červy se nervovým jedům určitého složení přizpůsobí a přežijí. Často pak u chemických preparátů pozorujeme také symptomy vedlejších účinků jako je malátnost, průjem, zvracení, nechutenství apod.

Alternativou pro odčervování koček bez nervových jedů je například přírodní doplněk výživy z bylin a zeleninových extraktů od firmy cdVet ContraWurm fur Katzen.

Odčervovací byliny v tomto přípravku červy ochromí, takže se pustí střevní stěny. Zeleninové extrakty následně zvýší střevní motoriku a tím se kočka červů spolu se střevním obsahem zbaví dříve, než pomine ochrnutí červů.

Odčervovací dávka se podává dvakrát po sobě v rozmezí deseti až čtrnácti dnů. Vzorem pro recepturu tohoto přírodního produktu jsou divoce žijící kočkovité šelmy, které si vybírají určité byliny, aby se s jejich pomocí zbavily červů ve střevě.

Při trvalých problémech stojí za úvahu snažit se posílit kočku celkově, hlavně imunitu dalšími produkty, případně použít homeopatické přípravky k vypuzení parazitů.

Zajímavý článek na toto téma najdete např. na http://vilcakul.extra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=354NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ